ورود به سایت
نام کاربری
 
گذرواژه
 
عضویت در خبرنامه
تلفن همراه:

ایمیل:

کلیه حقوق مادی و معنوی ، متعلق به سامانه اطلاعات اصناف شهر یزد(مکان نما) می باشد .
سوغات یزد
قطاب یزدی
شاید بتوان گفت محبوبترین شیرینی یزدی قطاب است. مخصوصا اگر بتوانید نوع مرغوب و تازه آن را تهیه کنید. این شیرینی از نوع شیرینی های خشک به حساب می آید و میتوانید در مغازه هایی تحت عنوان شیرینی حاج خلیفه آن را تهیه کنید . که در دو نوع " با خاک قند" و " رژیمی یا بدون خاک قند " در بازار وجود دارد.
مواد لازم :
بیکینگ پودر: نصف قاشق چای خوری
پودر هل: یک قاشق چایخوری
پودر شکر یا خاک قند: یک قاشق چای خوری
زرده تخم‌ مرغ: دو عدد
ماست: 250 گرم
پودرشکر یا خاک قند: دو پیمانه
روغن مایع و آرد به میزان لازم
روش تهیه :
روغن و یک قاشق چای خوری پودرشکر را با همزن برقی مخلوط کرده تا کرم‌رنگ شود، سپس زرده‌های تخم‌مرغ را اضافه کرده با همزن برقی مخلوط می‌کنیم آن‌گاه پودر هل را با ماست و بیکینگ پودر به مخلوط‌مان می‌افزاییم، سپس آرد را کم‌کم به مواد اضافه کنید تا خمیر به دست نچسبد.
خمیر را به قطر سه میلی‌متر روی سطح آرد پاشیده شده پهن کنید. و با قالب گرد، آن را قالب بزنید سپس وسط خمیر را برش‌زده با یک قاشق چایخوری موادمیانی را داخل قطاب قرار دهید به گونه‌ای که این مواد به اطراف خمیر مالیده نشود. دو لبه خمیر را به هم چسبانیده و لبه‌های خمیر را به داخل برگردانید تا به شکل کنگره درآید.
سپس در روغن فراوان سرخ کنید. روی دستمال بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود و همانطور گرم در پودر قند بغلطانید و در ظرف دردار نگهداری کنید.

نام
ایمیل
متن پیام
 
سوغات یزد
سوغات یزد 
سوغات یزد، همانند آثار زیبا و تاریخی شهر یزد نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. از جمله سوغات آن می توان به صنایع دستی این شهر اشاره کرد اعم از : سرامیک و سفال ، کاشی سازی ، زرگری ، زیلوبافی ، شعربافی ، ترمه بافی ، فرش بافی ، شمد ، دستمال یزدی، مخمل ، دارایی ، چادرشب بافی ، قناویز ، دندانی ، گیوه بافی ، حصیر بافی ، خورجین بافی ، روفرشی ، سفره ، احرامی ، قلم ‌زنی ، شيشه‌گری ، چرم‌سازی ، موتابی و نمدمالی،سريشم سازى، آهنگری، بقچه، پتو، سجاده، جیم، خورجین، روتختی، دارایی، زری، دست بافی(شعربافی) و قالی بافی.
که برای تهیه آن ها میتوانید به سمت بازار های بافت قدیمی یزد بروید. اعم از خیابان قیام ، امام و ...
از دیگر سوغات استان یزد میتوان به عرقیات سنتی آن اشاره کرد که کارگاههای تولیدی آن بیشتر در شهری ییلاقی و بسیار خوش آب و هوایی به نام ده بالا وجود دارد. 
در میان سوغات و صنایع دستی یزد، شیرینی هایش شهرت بسیاری دارد و اگر کسی یک بار شیرینی های یزد را خورده باشد طعم فوق العاده ی آن را فراموش نخواهد کرد و شاید انگیزه ای برای سفر دوباره به یزد باشد. شهر یزد در زمینه تولید شیرینی و کارگاه های تولید شیرینی آن قدمت طولانی دارد. معروفترین شیرینی های شهر یزد: لوز باقلوا یزدی،لوز بادامی، لوز نارگیلی، لوز زعفرانی، لوز پسته ای، قطاب یزدی، پشمک یزد، حاجی بادام یزدی، سوهان یزدی، سوهان آردی، نان برنجی،نان نارگیلی، نان بادامی، و همچنین غذاهای مقوی چون حلوا ارده، ارده شیره و حلوای سوهان اردکان می باشد. در شهر یزد حاجی خلیفه زیاد است ولی شیرینی فروشی حاجی خلیفه رهبر مشهورترین قنادی های کشور است. شعبه های رسمی شیرینی حاج خلیفه رهبر و شرکاء به ترتیب قدمت، شعبه میدان میر چخماق، شعبه بلوار جمهوری و شعبه صفاییه میباشد. 
که این سوغات مفصلا در بخش سوغات سایت بررسی شده است.