ورود به سایت
نام کاربری
 
گذرواژه
 
عضویت در خبرنامه
تلفن همراه:

ایمیل:

کلیه حقوق مادی و معنوی ، متعلق به سامانه اطلاعات اصناف شهر یزد(مکان نما) می باشد .
سوغات یزد
پشمک یزدی
پشمک یزدی از بهترین سوغات استان یزد بشمار میرود که دارای محبوبیت بالایی در سراسر کشور نیز هست. بطوریکه دوست داران پشمک در خارج از ایران به این نوع پشمک تحت عنوان persian cotton candy یاد میکنند.
مواد لازم برای تهیه پشمک یزدی:
شکر /۳کیلو
آرد/ ۷۵۰ گرم
روغن جامد/ نیم کیلو
سرکه/یک قاشق غذا خوری
آب ۱/۵ کیلو
طرز تهیه:
ابتدا آب وشکر را مخلوط کرده روی گاز قرار داده و بعد از جوش آمدن سرکه را به آن اضافه می‌کنید تا بصورت عسل در آمده روغن و آرد را روی گاز قرار داده تا به مانند حلوا قرمز شود. شکری را که به صورت عسل در آمده داخل چند سینی چرب شده ریخته بعد از سرد شدن مثل خمیر مجسمه به اندازه‌ای مالش داده تا تغییر رنگ داده تا به صورت آدامس سفید شود. آنرا داخل سینی گرد بزرگ در ابعاد ۱/۵ در ۱/۵ مانند کلافهٔ نخ فرش بزرگ دور آن بریزیم وآرد و روغن سرخ را وسط سینی ریخته وکم کم آرد و روغن را به مواد می‌مالید با دست دور تا دور سینی که روی عسل که به صورت طناب در آن قرار گرفته می‌مالیم و دور هم پیچیده شود تا بصورت حلقه‌ای کوچک در آمده وآن را دوباره وسط سینی آورده وروغن تهیه شده تا ۱۰ بار اول به آن اضافه شود. 
البته امروزه پشمک فروشی ها بدین صورت دستی عمل نمیکنند و دستگاههای به منظور پشمک کشی اختراع شده که کار را بسیار آسان کرده است. در قدیم چهار الی شش نفر دور این سینی مینشستند و به کمک دستشان این چاشنی را که به صورت حلقه در آمده شده بود را به عقب میکشیدند، بعد از آنکه چاشنی به آخر سینی میرسید از وسط میگرفتند و به دو حلقه تبدیل میکردند باز هم به عقب میکشیدند و در انتهای سینی این حلقه را به ۴ حلقه تبدیل میکردند ۴ به هشت تبدیل میشد و هشت به شانزاده، شانزاده به سی و دو و به صورت تصاعدی به نخهای پشمک اضافه میشد. به همین ترتیب پس از ۲۶ بار تبدیل به پشمکی میشد که از نخهای زیادی تشکیل شده بودند. امروزه نیز روش کار همان روش قبلی است با این تفاوت که کار کشش پشمک را دستگاه انجام میدهد و فقط به دو نفر برای تولید پشمک نیاز است!

نام
ایمیل
متن پیام
 
سوغات یزد
سوغات یزد 
سوغات یزد، همانند آثار زیبا و تاریخی شهر یزد نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. از جمله سوغات آن می توان به صنایع دستی این شهر اشاره کرد اعم از : سرامیک و سفال ، کاشی سازی ، زرگری ، زیلوبافی ، شعربافی ، ترمه بافی ، فرش بافی ، شمد ، دستمال یزدی، مخمل ، دارایی ، چادرشب بافی ، قناویز ، دندانی ، گیوه بافی ، حصیر بافی ، خورجین بافی ، روفرشی ، سفره ، احرامی ، قلم ‌زنی ، شيشه‌گری ، چرم‌سازی ، موتابی و نمدمالی،سريشم سازى، آهنگری، بقچه، پتو، سجاده، جیم، خورجین، روتختی، دارایی، زری، دست بافی(شعربافی) و قالی بافی.
که برای تهیه آن ها میتوانید به سمت بازار های بافت قدیمی یزد بروید. اعم از خیابان قیام ، امام و ...
از دیگر سوغات استان یزد میتوان به عرقیات سنتی آن اشاره کرد که کارگاههای تولیدی آن بیشتر در شهری ییلاقی و بسیار خوش آب و هوایی به نام ده بالا وجود دارد. 
در میان سوغات و صنایع دستی یزد، شیرینی هایش شهرت بسیاری دارد و اگر کسی یک بار شیرینی های یزد را خورده باشد طعم فوق العاده ی آن را فراموش نخواهد کرد و شاید انگیزه ای برای سفر دوباره به یزد باشد. شهر یزد در زمینه تولید شیرینی و کارگاه های تولید شیرینی آن قدمت طولانی دارد. معروفترین شیرینی های شهر یزد: لوز باقلوا یزدی،لوز بادامی، لوز نارگیلی، لوز زعفرانی، لوز پسته ای، قطاب یزدی، پشمک یزد، حاجی بادام یزدی، سوهان یزدی، سوهان آردی، نان برنجی،نان نارگیلی، نان بادامی، و همچنین غذاهای مقوی چون حلوا ارده، ارده شیره و حلوای سوهان اردکان می باشد. در شهر یزد حاجی خلیفه زیاد است ولی شیرینی فروشی حاجی خلیفه رهبر مشهورترین قنادی های کشور است. شعبه های رسمی شیرینی حاج خلیفه رهبر و شرکاء به ترتیب قدمت، شعبه میدان میر چخماق، شعبه بلوار جمهوری و شعبه صفاییه میباشد. 
که این سوغات مفصلا در بخش سوغات سایت بررسی شده است.